Jednym z najważniejszych elementów rozwoju dziecka jest w budowanie relacji z innymi ludźmi – zarówno z rówieśnikami, jak i z opiekunami. W przedszkolu, w którym dziecko spędza kilka godzin dziennie, ma ono dużo okazji do kształtowania relacji z innymi ludźmi. To najbardziej naturalne środowisko do poznawania nowych osób, do zdobywania świadomości, że każdy z nas jest inny, do nabrania szacunku dla innych osób oraz do stawiania własnych granic.

Budowanie poprawnych relacji z opiekunami

Dziecko, które uczęszcza do przedszkola, znajduje się pod opieką obcych osób. Uczy się więc posłuszeństwa, odpowiedzialności, ponoszenia konsekwencji za swoje decyzje i zachowania, szacunku dla osób dorosłych oraz konstruktywnej rozmowy na różne tematy i komunikowania własnych potrzeb. To wszystko jednak nie może odbywać się kosztem indywidualizmu. Każde dziecko ma swoje granice, które dorosły powinien szanować. Dlatego tak ważne jest budowanie relacji za opiekunami na zasadzie partnerstwa i wzajemnego zrozumienia. Nie chodzi o to, by przedszkolak bezwzględnie wykonywał polecenia, ale o to, by szanował inne osoby, a jednocześnie był asertywny i umiał mówić „nie”, gdy ktoś narusza jego przestrzeń lub stawia go w niekomfortowej sytuacji. Dlatego dobry opiekun zawsze będzie stawiał na współpracę, zamiast wykorzystywać przewagę wynikającą z jego dojrzałości.

Budowanie poprawnych relacji z innymi dziećmi

Przedszkoleto naturalne środowisko do rozwoju umiejętności komunikacji i budowania zdrowych relacji z rówieśnikami. Przedszkolak staje przed nowymi wyzwaniami i znajduje się w różnych sytuacjach społecznych, dzięki czemu uczy się zachowywać także w tych niekomfortowych okolicznościach, wymagających trudnej rozmowy, rozwiązania sporu czy powiedzenia słowa „przepraszam” i przyznania się do błędu. Jednocześnie dziecko uczy się mówić o swoich potrzebach, wyznaczać granice i wyrażać własne opinie w taki sposób, by pozostać w zgodzie ze sobą, ale nie krzywdzić innych. Nabywa również umiejętności dzielenia się z rówieśnikami zarówno zabawkami, jak i doświadczeniami, a więc udzielać pomocy dzieciom, które jej potrzebują. Zdrowe relacje między przedszkolakami polegają bowiem na wzajemnej komunikacji, wspieraniu siebie nawzajem i dbaniu o siebie oraz o innych. Tak przygotowane dziecko jest empatycznym partnerem, dobrym przyjacielem, asertywnym rozmówcą, szczerym człowiekiem potrafiącym kontrolować emocje, ale jednocześnie dbającym o zachowanie własnych granic w ramach zdrowego egoizmu.

Znaczenie współpracy i budowania relacji

Pamiętajmy, że każde dziecko rozwija się inaczej i inne aspekty budowania relacji z rówieśnikami czy opiekunami mogą sprawiać problemy. Ponieważ przedszkole stwarza różnorodne sytuacje, może być doskonałym lustrem – opiekunowie dostrzegają, co sprawia ich podopiecznym trudność, i mogą pomóc im rozwiązywać problemy, a także przekazywać informacje na ten temat rodzicom. Interakcje społeczne nie są łatwe, dlatego kształtowanie prawidłowej postawy tym aspekcie wymaga czasu i komunikacji. Szczera rozmowa, praca nad problemami i uświadamianie dzieciom, jakie zachowania mogą być odebrane negatywnie lub sprawić komuś przykrość, pomogą im budować prawidłowe relacje z innymi ludźmi również w przyszłości. To w dzieciństwie kształtuje się bowiem postawy względem innych, warto więc zadbać o rozwój społeczny dzieci. Adaptacja w nowym środowisku, nawiązywanie przyjaźni i uczenie się obowiązujących norm społecznych owocują podobnymi sukcesami w szkole, pracy oraz na gruncie prywatnym w dorosłym życiu.

Kontakt

Chcesz zapisać swoje Dziecko?

Zadzwoń lub wypełnij formularz, aby uzyskać więcej informacji!

Napisz do nas

w