Dzieci o wiele szybciej i skuteczniej niż dorośli uczą się języka obcego. Przedszkole dwujęzyczne jest więc doskonałym i naturalnym środowiskiem do rozwoju kompetencji językowych, oswajania się z językiem i swobodnego posługiwania się nim. Dziecka nie ograniczają bowiem wstyd ani stres związany z popełnianiem błędów, a dzięki immersji przyswajają nowe umiejętności o wiele lepiej. Na czym polega ta metoda i dlaczego jest tak skuteczna?

Co to jest immersja językowa?

Nauka przez immersję to nauka przede wszystkim praktyczna. W naszych placówkach kładziemy więc nacisk na rozumienie ze słuchu oraz na płynne mówienie w języku obcym. Oczywiście pisanie i czytanie są ważne, można ich jednak nauczyć się później, gdy dziecko będzie już odpowiednio duże. Immersja językowa w przedszkolujest więc najlepszym sposobem na osłuchanie się z językiem w sytuacjach codziennych, naturalnych. W tej metodzie wykorzystuje się naturalną ciekawość dziecka i jego podświadome przyswajanie nowej wiedzy. Przedszkolak niejako przy okazji zabawy czy wykonywania zwykłych czynności buduje słownictwo, przede wszystkim to przydatne w rzeczywistych sytuacjach, z którymi spotyka się na co dzień, z łatwością wchodzi też w interakcje z innymi ludźmi. Jednocześnie dziecko może posługiwać się nie tylko językiem obcym, lecz także językiem polskim, jeśli nie potrafi wyrazić swojej myśli czy potrzeby inaczej. To sprawia, że maluch nie stresuje się i nie zniechęca do nauki, ale też nie jest znudzony.

Zalety stosowania metody immersji językowej w przedszkolu

Największą zaletą immersji jest nauka języka w sposób praktyczny, czego zazwyczaj brakuje w szkołach czy podczas klasycznych lekcji z lektorem. Wiele osób zna język obcy w ograniczonym stopniu: doskonale czyta i pisze, nierzadko rozumie większość słów ze słuchu, ale nie posiada swobody komunikowania się w obcym języku z obawy przed popełnieniem błędów czy z powodu mniejszego zasobu słownictwa. Dzieci przebywające w środowisku, w którym każdy posługuje się dwoma językami (polskim i angielskim), z łatwością równolegle przyswajają wiedzę zarówno w języku ojczystym, jak i w języku obcym. A ponieważ maluchy uczą się bardzo szybko, to metoda immersji przynosi efekty niemal od razu. Co ważne, dzięki nauce poprzez zabawę oraz nauce przy okazji wykonywania codziennych czynności dziecko nie jest znudzone i nie męczy się jak podczas klasycznych zajęć z języka obcego.

Immersja językowa w przedszkolach Tequesta

W przedszkolach Tequesta wykorzystujemy naturalne predyspozycje i chęci dziecka do poznawania nowych rzeczy oraz do nabywania nowych umiejętności, dlatego w naszych placówkach nauka odbywa się poprzez zabawę. Zależy nam na tym, aby dzieci miały frajdę z poznawania języka obcego. Dlatego wszystkie zajęcia – od matematycznych, przez gimnastyczne, po przyrodnicze – odbywają się po polsku i po angielsku. Dzieciom towarzyszy dwoje opiekunów, z których jeden mówi w języku polskim, a drugi jest naturalnym użytkownikiem języka angielskiego. Dzięki temu przedszkolaki mogą komunikować się równocześnie w dwóch językach i przyswajać wiedzę równolegle. W placówkach Tequesta stosujemy program Jolly Phonics, dzięki któremu przedszkolaki uczą się mówić, pisać i czytać po angielsku w sposób wielozmysłowy i aktywny, w dużej mierze poprzez zabawę. W efekcie dzieci są przygotowane do dalszej edukacji i mają solidne podstawy do tego, by biegle posługiwać się tym językiem.

Kontakt

Chcesz zapisać swoje Dziecko?

Zadzwoń lub wypełnij formularz, aby uzyskać więcej informacji!

Napisz do nas

w