Pierwsze dni w przedszkolu mogą być dla dziecka bardzo trudne. To dla niego niemal rewolucja – zamiast spędzać całe dnie z rodzicami w dobrze znanym środowisku, nagle trafia do miejsca, którego nie zna, w którym są obce dzieci i obcy opiekunowie. Dlatego aby oszczędzić stresu zarówno samemu sobie, jak i naszym pociechom, warto zadbać o właściwe przygotowanie do rozpoczęcia edukacji przedszkolnej.

Czy dziecko musi się usamodzielnić, zanim pójdzie do przedszkola?

Dla dobra dziecka, aby oszczędzić mu stresu, warto przygotowywać je do rozpoczęcia edukacji przedszkolnej w sposób praktyczny, a więc nauczyć je jak największej samodzielności, dzięki której łatwiej będzie mu poradzić sobie w nowym środowisku. Dotyczy to nie tylko takich podstawowych aspektów jak umiejętność komunikowania swoich potrzeb fizjologicznych oraz samopoczucia czy umiejętność samodzielnego jedzenia i ubierania się. Równie ważne są: przygotowanie emocjonalne, gotowość do współpracy i dzielenia się z innymi na przykład zabawkami, a także zdolność do budowania relacji z innymi ludźmi. Jeśli dziecko potrafi wyrażać swoje potrzeby i emocje, jest mu łatwiej odnaleźć się wśród obcych osób, ponieważ znacznie szybciej nawiązuje z nimi kontakty. Lęk przed przedszkolem jest naturalny i powinniśmy mieć świadomość, że często nie da się go uniknąć. Dzięki oswajaniu dziecka z myślą o spędzaniu czasu w przedszkolubez obecności rodzica można jednak zmniejszyć stres – zarówno własny, jak i początkującego przedszkolaka.

Jak oswoić dziecko z myślą o przedszkolu?

Jak w każdym aspekcie wychowania, w tym także najważniejsza jest prawdomówność. Maluchy zawsze wyczuwają nasze emocje i wiedzą, kiedy nie jesteśmy z nimi szczerzy. A to może wywoływać zniechęcenie, lęk oraz brak zaufania do rodzica. Dlatego w rozmowach z dziećmi na temat przedszkola bądźmy autentyczni i otwarci, omawiajmy z pociechami wszystkie aspekty tego nowego doświadczenia. Przyszły przedszkolak będzie ciekawy wielu rzeczy, dlatego odpowiadajmy wyczerpująco na jego pytania. Pozwólmy mu też na emocje, w tym negatywne. Złość, smutek, żal czy strach są zupełnie naturalne – w końcu rozstanie z rodzicem jest dla malca bardzo stresujące. Aby ten stres zminimalizować, zacznijmy przygotowanie odpowiednio wcześniej, na przykład postarajmy się dopasować rytm dnia do tego, który będzie obowiązywał, gdy dziecko zacznie uczęszczać do przedszkola. Dzięki temu będzie ono wiedzieć, jak wygląda przeciętny dzień w tej placówce, i tym samym łatwiej odnajdzie się w nowej sytuacji.

Adaptacja dziecka w pierwszych dniach w przedszkolu

Adaptację warto zacząć już przed pierwszym dniem przedszkolu. Można to zrobić na przykład dzięki wspólnym zakupom. Jeśli dziecko będzie miało wpływ na wybór wyprawki, która będzie mu towarzyszyć podczas tej nowej przygody, łatwiej się przystosuje do sytuacji. Skorzystajmy także z oferty zajęć adaptacyjnych, dzięki którym maluch w obecności rodzica oswoi się z nowym miejscem i nowymi opiekunami. Wtedy chętniej i bez lęku zostanie samo w przedszkolu, gdy już zacznie uczęszczać na codzienne zajęcia. Podczas adaptacji również opiekunowie mogą poznać dziecko i jego potrzeby, a także porozmawiać z rodzicem i ustalić reguły wzajemnej współpracy czy dowiedzieć się, to może sprawiać nowemu przedszkolakowi największe trudności. W nowej sytuacji dzieciom może pomóc też ulubiona maskotka, która doda mu otuchy wśród obcych dzieci i dorosłych.

Jak przygotować do przedszkola… rodzica?

Dzieci wyczuwają nasze emocje, dlatego jeśli chcemy ułatwić naszym pociechom adaptację, najpierw sami musimy uporać się z naszymi uczuciami. To normalne, że rodzice boją się w takim samym stopniu (jeśli nie bardziej!) co przedszkolaki. W końcu muszą pozostawić swoje pociechy pod opieką w gruncie rzeczy obcych osób. To szczególnie trudne, jeśli dziecko boi się przedszkola. Dlatego najważniejszym etapem adaptacji jest… przygotowanie samego siebie. Nasza pewność i nasze pozytywne nastawienie do nowego etapu życia malucha jest podstawą jego pozytywnego nastawienia.

Kontakt

Chcesz zapisać swoje Dziecko?

Zadzwoń lub wypełnij formularz, aby uzyskać więcej informacji!

Napisz do nas

w