Każde dziecko jest inne, dlatego każde wymaga indywidualnego podejścia. Niektóre dzieci chętnie i łatwo przyswajają wiedzę podręcznikową, inne nie znoszą tradycyjnej nauki i jak ognia unikają obowiązków, które zwyczajnie wydają się nudne. Wszystkie maluchy łączy jednak to, że uwielbiają ciekawe,nieszablonowe i rozwijające zabawy. Właśnie dlatego nauka poprzez zabawę jest tak skuteczna na wczesnym etapie rozwoju, a szczególnie w okresie przedszkolnym.

Jak wykorzystywać zabawę w procesie nauki?

Aby dziecko chętnie uczestniczyło w zabawach edukacyjnych w przedszkolu, musi te zabawy odbierać jako zwykły sposób spędzania czasu – nauka powinna odbywać się niejako przy okazji, tak by nie kojarzyła się z przymusem, presją czy obowiązkiem. Maluch nieświadomie przyswaja wiedzę, której mógłby nie chcieć zdobywać w klasyczny sposób. Oczywiście pod warunkiem, że zabawa jest dostosowana do wieku przedszkolaka (a więc nie tylko nie za trudna, lecz także nie za łatwa!), jego umiejętności i możliwości. Aby taka forma nauki przyniosła najlepsze efekty, zabawa powinna być pomysłowa i stanowić dla dziecka wyzwanie, któremu będzie ono w stanie sprostać, jeśli wykaże się odpowiednim zaangażowaniem, pomysłowością oraz wiedzą. Taka forma uczenia się wymaga zaangażowania również od rodziców oraz opiekunów, ponieważ maluchy mogą potrzebować wsparcia lub porady na różnych etapach aktywności. Pamiętajmy jednak, żeby pomocy nie udzielać zbyt szybko – dziecko musi mieć czas na zastanowienie się i podjęcie tylu prób, ilu zachce, nim poprosi o wskazówkę. Dzięki właściwie dobranym zabawom, podczas których wykorzystamy różne formy aktywności i damy najmłodszym przestrzeń do eksperymentowania, możemy osiągnąć naprawdę znakomite efekty w postaci stymulacji rozwoju i zachęty do przyswojenia różnorodnej wiedzy.

Zabawa pomoże w nauce… wszystkiego!

Zabawa to doskonały sposób na naukę wykonywania codziennych czynności, takich jak chodzenie, jedzenie czy choćby wiązanie sznurówek. W ten sposób dziecko łatwiej przyswaja nową wiedzę i zaczyna rozumieć mechanizmy, które pomagają mu nabrać wprawy w wykonywaniu zadań, które kiedyś były bardzo trudne. Umiejętności motoryczne można ćwiczyć poprzez sport indywidualny i grupowy, taniec i gry zespołowe, z kolei radzenie sobie z trudnymi sytuacjami – poprzez odgrywanie scenek i czytanie mądrych bajek, w których poruszane są nowe zagadnienia. Ale zabawę można wykorzystać także podczas nauki języków obcych – w placówkach Tequesta używamy języka polskiego i angielskiego równolegle i w codziennych sytuacjach, tak by przedszkolak mógł oswoić się obcymi słowami, posługiwać się nimi spontanicznie i naturalnie. Różnorodność zabaw – takich jak zajęcia eksperymentalne, bajkoterapia, warsztaty tematyczne czy ćwiczenia sportowe – gwarantuje, że żadne dziecko nie nudzi się podczas nauki i rozwija różnorodne umiejętności w zakresie posługiwania się językiem obcym.

Korzyści z nauki poprzez zabawę

Nauka poprzez zabawę ma wiele zalet. Największą przewagę daje jej to, że dzieci zwyczajnie się wtedy nie nudzą i chętnie uczestniczą w kolejnych aktywnościach. Nie od dziś wiadomo w końcu, że nuda i presja zabijają ciekawość i chęć zdobywania nowej wiedzy. Podczas zabaw dziecko rozwija swoją ciekawość i pomysłowość, łatwiej zapamiętuje nawet trudniejsze rzeczy, a w dodatku angażuje do nauki zarówno umysł, jak i ciało, dzięki czemu rozwija wiele talentów i zdolności jednocześnie. Przemyślane gry i zabawy, które mają dużą wartość edukacyjną i wykorzystują atrakcyjne materiały dydaktyczne, przynoszą szybkie efekty w postaci naturalnego przyswajania nowych umiejętności i stałego powiększania bazy wiedzy na różne tematy. Dzięki temu przedszkolak rozwija kreatywność, łatwiej się skupia i angażuje się w zdobywanie wiedzy całym sobą, nie szuka wymówek i nie kojarzy edukacji z przymusem.

Kontakt

Chcesz zapisać swoje Dziecko?

Zadzwoń lub wypełnij formularz, aby uzyskać więcej informacji!

Napisz do nas

w