Zabawy dla dzieci w grupie mają zazwyczaj charakter ruchowy. Dzieci biegają, mocują się, skaczą, co ułatwia kontakt między nimi i sprzyja integracji grupy. Z zabaw integracyjnych można skorzystać zawsze wtedy, gdy grupa wykazuje objawy znudzenia, zmęczenia czy braku energii.

W przedszkolumożna wyróżnić kilka rodzajów zabaw grupowych. Mamy zabawy integracyjne, które służą do budowania więzi i zaufania między dziećmi, pozwalają im na lepsze poznanie się i wzajemne zrozumienie. Przykłady zabaw integracyjnych to "Wędrowanie po labiryncie" czy "Krąg przyjaciół”.

Dalej są zabawy ruchowe. Pozwalają na rozwijanie sprawności fizycznej i koordynacji ruchowej dzieci, a także na wzmocnienie ich zdolności do współpracy. Przykłady to "Głuchy telefon" czy "Chodzenie na szczudłach”. Zabawy sensoryczne mają na celu rozwijanie zmysłów dzieci, pozwalają im na lepsze poznanie świata i rozwijanie wyobraźni. Przykłady to "Dotykamy i opisujemy" czy "Zabawa w sklepie”.

Zabawy muzyczne mają na celu rozwinięcie słuchu, rytmu i wyobraźni muzycznej dzieci. Przykłady to "Tańce przy muzyce" czy "Śpiewanie piosenek”. Nie mogło zabraknąć zabaw plastycznych. Rozwijają zdolności manualne i wyobraźnię dzieci, pozwalają im na wyrażanie swoich emocji i pomysłów. Przykłady to "Malowanie twarzy" czy "Tworzenie kolaży".

Pamiętaj, że każde dziecko jest inne i ma inne potrzeby, dlatego ważne jest, aby dopasować rodzaj zabawy do potrzeb i możliwości danej grupy dzieci.

Zabawy grupowe to świetny sposób na pobudzenie grupy

Zabawy integracyjne są dobrym sposobem na ożywienie grupy i poprawienie nastroju w sytuacji, gdy dzieci są znudzone lub zmęczone. Mogą one także pomóc w nawiązaniu więzi między dziećmi, które jeszcze się nie znają lub te, które potrzebują dodatkowej motywacji do współpracy i wzajemnego zrozumienia. Zabawy integracyjne są także skutecznym sposobem na redukcję stresu i napięcia, a także na poprawienie samopoczucia dzieci.

Korzyści z zabaw w grupie

Zabawy w grupie przynoszą wiele korzyści dzieciom. Na przykład rozwijanie umiejętności społecznych. Zabawy w grupie uczą dzieci współpracy, komunikacji, wzajemnego szacunku i empatii. Poprawa kondycji fizycznej. To kolejny bardzo ważny aspekt, który gdzieś zanika w dzisiejszych czasach. Zabawy ruchowe i sportowe pomagają dzieciom w rozwijaniu sprawności fizycznej, koordynacji ruchowej i zdolności motorycznych.

Rozwijanie zdolności twórczych przez zabawy plastyczne i muzyczne pozwalają dzieciom na wyrażanie swoich emocji i pomysłów, co jest ważne dla ich rozwoju twórczego. Wzmocnienie pewności siebie i poczucia własnej wartości - dzieci uczestniczące w zabawach w grupie mają okazję do prezentowania swoich umiejętności i talentów, co może wpłynąć na wzrost ich pewności siebie i poczucia własnej wartości.

To najbardziej uwielbiana forma nauki przez dzieci. Uczenie się przez zabawę. Wiele zabaw w grupie może być wykorzystywanych do nauki i rozwijania konkretnych umiejętności, takich jak liczenie, czytanie i pisanie.

Poprawa nastroju i redukcja stresu. Zabawy w grupie są dobrym sposobem na redukcję stresu i poprawę nastroju, co jest ważne dla zdrowia psychicznego i emocjonalnego dzieci. Tworzenie więzi i przyjaźni podczas zabaw w grupie pozwalają dzieciom na nawiązanie przyjaźni i więzi z innymi dziećmi, co jest ważne dla ich rozwoju emocjonalnego i społecznego.

Kilka przykładowych zabaw w grupie dla dzieci

Jest kilka sprawdzonych zabaw grupowych, które z pewnością przypadną dzieciom do gustu. Jedną z nich jest na pewno zabawa w okręt. Dzieci stoją na środku sali zwrócone w jednym kierunku. Prowadzący zabawę przedszkolak wydaje różne komendy, np.: „Lewa burta” – wszyscy biegną na lewą stronę sali, „Prawa burta” – wszyscy biegną na prawą stronę sali, „Rufa” – dzieci biegną do tyłu sali, „Dziób” – wszyscy biegną do przodu, „Pokład” – dzieci zostają na swoich miejscach. Zabawa powinna być prowadzona w dość dużym tempie.

Zwierzęta, szukajcie się. To kolejna zabawa aktywizująca dzieci. Losują karteczki z rysunkami zwierząt. Na sygnał prowadzącego zabawę dzieci zachowują się w sposób charakterystyczny dla wylosowanego przez siebie zwierzaka. Zadanie polega na tym, by znaleźć swoich „krewniaków”, czyli dzieci, które wylosowały to same zwierzę do naśladowania.

Wężyk – dzieci ustawiają się jeden za drugim, tworząc węża. Chwytają się za ramiona. Osoba na początku szeregu śpiewa piosenkę i pokazuje gesty do słów piosenki. Pozostałe dzieci wykonują identyczne ruchy w ślad za prowadzącym. Cały wężyk robi hop! – skok obunóż w przód.

Zabawy w przedszkolu świetnie rozwijają różne dziecięce umiejętności, a dodatkowo wzmacniają mięśnie i dostarczają endorfin. Wszystkie przedszkolanki powinny takie zabawy dzieciom organizować.

Kontakt

Chcesz zapisać swoje Dziecko?

Zadzwoń lub wypełnij formularz, aby uzyskać więcej informacji!

Napisz do nas

w