Dzieciństwo to czas intensywnej nauki i szybkiego rozwoju. Przedszkolaki nie tylko ćwiczą umiejętności przydatne w życiu codziennym i przyswajają wiedzę na temat świata, lecz także uczą się budować relacje z innymi ludźmi. Integracja w grupie, czyli tworzenie wspólnoty z resztą rówieśników, jest bardzo ważna dla prawidłowego rozwoju najmłodszych. A ponieważ dzieci najszybciej i najchętniej uczą się współpracy oraz budowania więzi (i wielu, wielu innych rzeczy) poprzez zabawę, warto angażować maluchy w mądre i stymulujące gry zespołowe.

Zabawy integracyjne a wiek dziecka

Wszystkie zabawy, w które angażowane są dzieci, muszą być dostosowane do ich wieku, umiejętności, kompetencji społecznych oraz charakteru. To jeden z najważniejszych aspektów, o jakim należy pamiętać nie tylko podczas tworzenia scenariuszy gier w przedszkolu, lecz także podczas wymyślania nieszablonowych zajęć dla maluchów w domu. Dlatego w placówkach Tequesta integracja poprzez zabawę odbywa się bez stresu ani przymusu, tak by każde dziecko mogło rozwijać umiejętności społeczne i świetnie się przy tym bawić. Dostosowanie zabaw integracyjnych do wieku przedszkolaka sprawia, że żadna czynność nie przerasta jego możliwości, a tym samym każda gra jest przyjemnością, z której kilkulatek może wyciągnąć jakąś naukę.

Nauka przez śpiew i taniec – integracyjne zabawy muzyczne

Poprzez aktywności z muzyką tyle, w trakcie których dzieci pracują nad umiejętnościami wokalnymi, rytmicznymi i motorycznymi, przedszkolaki mogą rozwijać swoje kompetencje społeczne i budować relacje z rówieśnikami. Doskonałym przykładem takich zabaw jest śpiewanie piosenek, w których wymieniane są imiona każdej osoby w grupie – to idealna zabawa szczególnie w pierwszych dniach w przedszkolu, ponieważ pomaga rówieśnikom dobrze się poznać i przełamać wstyd. Nauka poprzez ruch w rytm muzyki, na przykład taniec, gwarantuje dużą frajdę i dużo śmiechu, który przecież łączy ludzi i buduje pozytywne, ciepłe relacje.

Ruch to zdrowie i… sposób na integrację!

Zabawy ruchowe przynoszą wiele korzyści, szczególnie jeśli są to zabawy w grupie. Dzieci nie tylko mogą spożytkować energię w pożyteczny sposób (poprzez aktywność fizyczną która będzie miała pozytywny wpływ na ich kondycję oraz ogólne zdrowie), lecz także nauczyć się współpracy i zintegrować z grupą. Doskonałymi przykładami takich zabaw są drużynowe podchody, podczas których dzieci rozwijają jednocześnie wiele umiejętności, nie tylko motorycznych – od logicznego myślenia, poprzez współpracę, aż po kreatywność.

Zabawy logiczne również mogą wspierać proces integracji!

Aktywności, które wymagają myślenia, pobudzają kreatywność i pozwalają dzieciom poznać się nawzajem, to doskonały sposób na integrację grupy rówieśniczej. Kalambury rozwijają wyobraźnię, zachęcają dzieci do nieszablonowego oraz logicznego myślenia, zachęcają do słuchania i zwracania uwagi na drugiego człowieka, mogą być sposobem na przyswojenie dużej dawki wiedzy na temat świata i innych osób. Podobnie jak wspólne tworzenie opowieści czy bajek przez grupę przedszkolaków, które dzięki zabawie ćwiczą umiejętność skupiania się, słuchania innych oraz współpracy.

Korzyści z zabaw integracyjnych

Zabawy integracyjne w przedszkolu są podstawą – wszystko dlatego, że przynoszą wiele korzyści. Pomagają budować wzajemne relacje oraz rozwijać zainteresowania, ale również uczą współpracy i otwierają na potrzeby innych ludzi. W ten sposób dzieci mogą nawiązać ze sobą kontakt i zbudować przyjacielskie relacje, stworzyć trwałe więzi w grupie. W dodatku każde dziecko w ten sposób uczy się nie tylko współpracować, lecz także rywalizować – ale w sposób zdrowy, motywujący, a nie stresujący i komplikujący wzajemne relacje. Najmłodsi ćwiczą umiejętność komunikacji, uczą się wyrażać myśli, uczucia oraz potrzeby, nabierają szacunku i tolerancji dla innych, zaczynają rozumieć, że każdy ma inne talenty i słabości, a ludzie mogą się uzupełniać. Zabawy integracyjne wspierają też proces budowania poczucia przynależności do wspólnoty oraz odpowiedzialności za siebie i innych.

Kontakt

Chcesz zapisać swoje Dziecko?

Zadzwoń lub wypełnij formularz, aby uzyskać więcej informacji!

Napisz do nas

w