Z roku na rok ekologia staje się coraz ważniejszym zagadnieniem. Ludzie mają coraz większą świadomość, że ich działania realnie wpływają na środowisko, dlatego dużo mówi się o świadomej konsumpcji, segregacji śmieci czy odpowiedzialności wobec zwierząt i roślin. Im szybciej dziecko nabierze szacunku dla otaczającego je świata, tym bardziej oczywiste będzie dla niego traktowanie przyrody we właściwy sposób. Edukację ekologiczną najlepiej zacząć od najmłodszych lat. Przedszkoleto doskonałe miejsce do tego, by poznawać świat przyrody, kształtować prawidłowe nawyki oraz rozwijać wrażliwość i empatię.

Dlaczego warto prowadzić edukację ekologiczną w przedszkolach?

Okres przedszkolny to najlepszy moment na rozpoczęcie edukacji ekologicznej dzieci. Odpowiednie nawyki warto kształtować od najmłodszych lat, ponieważ w dzieciństwie o wiele szybciej przyswajamy wiedzę. W tym okresie ludzie wyrabiają swoje nawyki, przyswajają właściwe wzorce i rozwijają wrażliwość oraz świadomość. Dzięki przekazywaniu praktycznej i przydatnej wiedzy oraz kontaktowi z przyrodą przedszkolaki nie tylko zdobywają nowe doświadczenia, lecz także rozwijają swoją inteligencję emocjonalną. W ramach edukacji ekologicznej uczą się, jak duży wpływ na nasze życie ma środowisko oraz jak duży wpływ my sami mamy na świat przyrody. Ale to nie wszystko – za pomocą edukacji ekologicznej możemy uczyć dzieci opiekuńczości i empatii względem zarówno ludzi, jak i zwierząt, roślin czy całego środowiska.

Na czym powinna polegać edukacja ekologiczna?

Aby edukacja ekologiczna mogła przynieść oczekiwane efekty, powinna być nastawiona nie tylko na zdobywanie wiedzy, lecz także na kształtowanie odpowiedniej postawy. Rzetelna wiedza o środowisku i konsekwencjach postępowania człowieka musi być uzupełniana o rozwijanie wrażliwości dziecka, odpowiedzialności za własne postępowanie oraz uczuć względem świata zwierząt czy roślin. Aby przedszkolak zrozumiał, jak istotna dla człowieka jest natura, musi mieć świadomość, jak poważne konsekwencje przynosi degradacja środowiska, oraz rozumieć, ile człowiek może dzięki środowisku zyskać, jeśli właściwie się nim zaopiekuje. Dlatego podstawą edukacji ekologicznej jest informowanie dzieci, jak wygląda świat przyrody, jak człowiek powinien zachowywać się względem otoczenia oraz co każdy z nas może zrobić, by lepiej zadbać o zwierzęta i rośliny.

Cel edukacji ekologicznej

Dzieci najlepiej uczą się przez zabawę, dlatego w edukacji ekologicznej nie może zabraknąć radości z odkrywania świata. Najlepszym sposobem na poznanie przyrody jest regularne obcowanie z nią. W ten sposoby dziecko nabiera wrażliwości względem zwierząt i roślin, dostrzega piękno świata fauny i flory, czerpie przyjemność ze spędzania czasu na łonie natury i zaczyna rozumieć, dlaczego ekologia jest tak ważna dla człowieka. Edukacja ekologiczna powinna być również kompleksowa, a więc musi obejmować szeroki przekrój zagadnień, takich jak zasady ochrony przyrody, odpowiedzialność za podejmowana działania, znaczenie segregacji śmieci czy dbałości o czyste powietrze, korzyści ze spożywania zdrowej żywności i wybierania produktów w ekologicznych opakowaniach.

Jak prowadzić edukację ekologiczną w przedszkolu?

Prawidłowe nawyki można kształtować na różne sposoby, a więc nie tylko poprzez spacery, wycieczki oraz lekcje praktyczne. Bardzo dobrym pomysłem na zaciekawienie przedszkolaka tematem ekologii i przyrodą w ogóle jest czytanie mądrych książek i oglądanie filmów edukacyjnych, ale również zapraszanie ciekawych gości, którzy zawodowo zajmują się ekologią lub innymi zagadnieniami związanymi z przyrodą. Zabawy, konkursy czy wspólne wykonywanie prac przyrodniczych (na przykład sprzątanie parków lub uprawianie przedszkolnego ogródka) przyniosą o wiele lepsze efekty niż klasyczna, podręcznikowa edukacja. Dziecko, które nabierze prawidłowych nawyków związanych z ekologią, stanie się dorosłym człowiekiem, które szanuje naturę, dba o swoje otoczenie i rozumie, że każdy z nas jest odpowiedzialny za środowisko.

Kontakt

Chcesz zapisać swoje Dziecko?

Zadzwoń lub wypełnij formularz, aby uzyskać więcej informacji!

Napisz do nas

w