Wszystkim rodzicom zależy na dobru dziecka – jego prawidłowym rozwoju, wychowaniu na odpowiedzialnego, dobrego i empatycznego człowieka pełnego pasji i ciekawości świata. Jednym z najważniejszych zadań placówek przedszkolnych jest wsparcie rodziców w tym procesie nie tylko w trakcie zajęć, lecz także po nich. Aby było to możliwe, konieczna jest współpraca opiekunów i rodziców. Dzięki niej można osiągnąć najlepsze efekty wychowawcze i wspierać dziecko we wszystkich aspektach jego rozwoju.

Rola przedszkoli w wychowaniu dzieci

Dziecko spędza w przedszkolu wiele godzin dziennie przez kilka dni w tygodniu, dlatego na opiekunach spoczywa bardzo duża odpowiedzialność – między innymi za wychowywanie małego człowieka i kształtowanie jego postawy względem rówieśników, opiekunów czy środowiska. Przedszkolenie tylko przygotowuje dzieci do nauki w szkole, lecz także pomaga im rozwijać się na wielu płaszczyznach: uczy samodzielności, pomaga budować relacje z innymi ludźmi, wpływa na wyznawany system wartości oraz kształtuje prawidłowe nawyki. Ale to nie wszystko, ponieważ jednym z nadrzędnych celów działalności tego rodzaju placówek jest zapewnienie podopiecznym bezpieczeństwa oraz należytej opieki. Rodzice, którzy powierzają swoje pociechy opiekunom w przedszkolu, ufają, że opiekunowie ci otoczą maluchy opieką oraz będą wsparciem w procesie ich wychowania. Dlatego współpraca na linii rodzic – przedszkole jest tak ważna. Bez niej ciężko jest wspierać dziecko w jego rozwoju, zapewniać mu komfortowe warunki do nauki oraz pomagać mu kształtować odpowiednie postawy.

Współpraca rodziców z przedszkolem

Współpraca rodziców i przedszkola musi być oparta na jasnych zasadach. Tylko w ten sposób może przebiegać bez zakłóceń i przynieść najlepsze rezultaty. Podstawą jest więc wzajemne zaufanie – i to nie tylko rodziców do opiekunów, lecz także opiekunów do rodziców. Na gruncie tego zaufania można bowiem zbudować dobrą atmosferę wzajemnych kontaktów. Aby współpraca była owocna, konieczne są: przedstawienie wszystkich wzajemnych oczekiwań, bezwzględna szczerość oraz jasne reguły. Zaufanie nie będzie jednak wystarczające bez właściwej komunikacji. Zarówno rodzice, jak i opiekunowie muszą otrzymywać informacje zwrotne dotyczące zachowania dzieci oraz tego, jakie czynią one postępy. Dzięki takiej komunikacji i otwartości wychowanie w domu i w przedszkolu może być konsekwentne. A konsekwencja jest przecież bardzo ważna, ponieważ to dzięki niej dziecko otrzymuje precyzyjne i spójne komunikaty, a nie sprzeczne sygnały, które mogłyby wywołać dezorientację i zagubienie. Dlatego tak istotny jest szybki przepływ informacji. Najważniejsze jest bowiem dobro dziecka.

Jak przedszkole może wspierać rodziców po zajęciach?

Gdy wybija godzina odbioru dziecka z przedszkola, rola placówki paradoksalnie się nie kończy. Opiekunom zależy bowiem na dobru oraz rozwoju ich podopiecznych, dlatego pracownicy tego rodzaju placówek dbają o kontakt i współpracę z rodzicami również po zakończeniu zajęć przedszkolnych. Służą temu rozmowy: zebrania grupowe oraz spotkania indywidualne. Dzięki temu można na bieżąco analizować postępy dziecka, wskazywać jego trudności oraz potrzeby, a następnie od razu i w odpowiedni sposób na nie reagować, by rozwiązać wszystkie problemy jak najszybciej. Bardzo ważne są zajęcia otwarte, spotkania adaptacyjne i integracyjne oraz uroczystości, w których uczestniczą rodzice. W ten sposób buduje się partnerskie relacje między przedszkolem a opiekunem prawnym, a proces wychowawczy jest konsekwentny i odpowiada na aktualne potrzeby. Dzięki wskazówkom opiekunów, którzy obserwują podopiecznych przez kilka godzin dziennie, rodzic może reagować w sytuacjach, które tego wymagają, a których nie dostrzegłby bez informacji zwrotnej z przedszkola. Dlatego tak ważne są wzajemne wsparcie oraz partnerskie relacje. Opiekunowie chcą dla dziecka jak najlepiej i dlatego zawsze kierują się troską o jego zdrowie i wychowanie. Razem z rodzicami mogą stworzyć doskonały team!

Kontakt

Chcesz zapisać swoje Dziecko?

Zadzwoń lub wypełnij formularz, aby uzyskać więcej informacji!

Napisz do nas

w